introimage

Ubytování v chatkách

Pro méně náročné návštěvníky nabízíme ubytování v chatkách u rybníka vedle penzi...

introimage

Ubytování

Krásné ubytovaní pro Vaši dovolenou ...

introimage

Akce na rok 2018

Můžete se těšit ...

introimage

Vinný sklípek

Posezení při sklence vína ...

introimage

Sportovní vyžití

Tenis, jízda na koních, volejbal a další ...

introimage

Salonek

Nekuřácký salonek pro Vaše oslavy ...

introimage

Firemní akce

Připravíme pro Vaši firmu ...

introimage

Historie mlýna

Trochu z historie mlýna ...

introimage

Pohádkový pobyt

Čeledín - vodník Kebule - vraník ...

srp 30

Holašovice jsou určitě nejznámější vesnicí selského baroka. Díky vyhlášení památkou UNESCO tam dnes jezdí autobusy Němců a Japonců...Největší předností této vesnice je stylová čistota. Na návsi nejsou žádné novostavby, jen v rohu jeden dům, který příliš neruší. Specifickým znakem Holašovického stylu jsou rovné brány nad vraty a většinou ne příliš bohaté tvarování štítů. Specifický je štukový dekor, který mimo obvyklé motivy používá ve větší míře i drobné motivy známé spíše z výšivek . Většina statků má přibližně zachovanou i vnitřní dispozici dvora, i když třeba ze stodoly je garáž a z chléva příležitostná restaurace.
Holašovice jsou zcela na okraji stavebního stylu Hlubockých blat. Stojí pod hřebenem severní části Blanského lesa, s krásným výhledem do Blat. Asi právě proto sem stavební sloh přišel právě odtud. Holašovice byly v posledních staletích převážně německou vesnicí, dosídlenou po morové epidemi. V průběhu let přibývalo českého obyvatelstva, a to asi právě z blatských vesnic. (Podle Chytilova adresáře z roku 1915 se tam k české národnosti nehlásil nikdo, i když některá příjmení jsou česká). Pro značnou odlehlost, ve svahu, zůstala vesnice nepřestavěna. Kuriozně k její záchraně přispěla asi i filmová verze Prodané nevěsty, z roku 1972. Památkových vesnic bylo více, ale takhle se Holašovice dostaly do povědomí. I v blízkém okolí je mnoho vesnic s krásnými ukázkami slohové architektury, třeba Dobčice, Lipanovice, Záboří,...
Překvapivě jsou Holašovice také dobrým východiskem k cestám na Křemežsko. Přes sedlo U Vacla lze dojít do Nové Vsi a pak do Brloha nebo do Křemže.

 

Web Borovanský mlýn

~ Další informace ~

(C) 2015 Allpress-servis - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.